Lumea în care trăiesc. Am tot vrut să fiu mai bună ca alţii, să ajung ca alţii, să-i depăşesc pe unii, să-i înţeleg pe alţii... Nu poţi ignora lumea ca să-ţi urmezi drumul ales, trebuie să-i vezi bine, să ştii cu cine te măsori, cum arată oamenii pe dinăuntru, mai ales în meseria mea. Nu poţi fi actor fără să fii măcar unul dintre oamenii lângă care trăieşti...
(Niste raspunsuri)
Ai încredere în noi. Noi nu suntem bolnavi, suntem sănătoşi. Lumea este cea bolnavă - bolnavă de chimie şi eficienţă, de umilinţă şi bună-credință.
(Fericire insuportabilă)
© CCC
Lumea aceasta este o mare sala de sport in care noi venim pentru a deveni puternici.
Toată lumea pare să stea la pândă ca un șoim în cuibul său.
(Colomba)
© CCC
Lumea din preajma, lumea in totalitatea ei, e ca o veste cu totul improbabila, care totusi se confirma.
Ar fi putut exista filme bune dacă nu ar fi existat o industrie cinematografică.
© CCC
Lumea e o scena nepasatoare si nesimtitoare pe care vietile pasesc tantos sau se furiseaza si se aduna prin ungherele-i intortocheate.
Hollywood-ul ar fi putut deveni centrul unei noi expresii umane dacă nu ar fi fost luat de un mic grup de contabili.
© CCC
Simt că lumea de azi e diferită de cea din toate zilele vieţii noastre de până acum.
© CCC
Lumea nu este altceva decât spitalul vechilor religii.
(Dumnezeu este mort?)
© CCC
Nu trebuie sa iesi din camera. Ramai asezat la birou si asculta. Nici macar nu asculta, doar asteapta. Nici macar nu astepta, stai linistit si singur. Lumea ti se va oferi de buna voie, sa o descoperi in adevarata lumina, nu are incotro. Se va rostogoli nestavilita la picioarele tale.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.