Deşi mi-a plăcut dintotdeauna să stau de vorbă cu oamenii – şi, mai ales, cu cei mult mai bătrâni decât mine – când eram copil, cel mai bine petreceam (şi fiindcă n-aveam cu cine să mă joc) plimbându-mă prin câmp, vorbind de una singură şi inventându-mi poveşti. Personajele din basme îmi erau familiare.
Nu caut sa cunosc raspunsurile, incerc sa inteleg intrebarile.
© CCC
Mulți oameni cred că, atunci când vorbim, folosim proza. Este total greșit. Cred că limbajul oral este străin de literatură. Proza mi se pare foarte dificilă. Ea trebuie să stea totdeauna după versul clasic.
(Borges despre Borges. Convorbiri cu Borges la 80 de ani)
© CCC
Cine nu poate să tacă, nu știe să vorbească.
© CCC
Suntem frati prin natura, dar straini prin educatie.
© CCC
Tuturor ne place să vorbim pe o temă care nu ne preocupă deloc.
Nu e de-ajuns sa vorbesti, trebuie sa vorbesti corect.
(Visul unei nopti de vara)
© CCC
Să răspunzi cu spirit de dreptate răului făcut, iar binelui cu bine.
(Conversații)
Cand un neamt se arunca in oceanul unei fraze, nu-l mai prinzi decat pe malul celalalt, cu verbul in gura!
Firile oamenilor sunt asemanatoare; obiceiurile ii despart.
Oricât de ocupat ai fi, trebuie să găsești timp ca să citești. Altfel vei capitula în fața ignoranței.
Vorbești întotdeauna rău atunci când nu ai nimic de spus.
© CCC
Niciodata sa nu vorbesti incorect; nu numai ca insulti gramatica, dar faci sa sufere si sufletele.
Spune-mi și voi uita, arată-mi și poate îmi voi aduce aminte, implică-mă și voi înțelege.
Caută să păstrezi în toate linia de mijloc.
(Conversații)
A-ti da seama de ceea ce este drept si a nu face e lipsa de curaj.
A vorbi despre moarte este una din posibilitatile cele mai rationale de a vorbi despre sensul vietii.
Cine vorbeşte mult spune şi multe prostii.
A auzi sau a citi fără a judeca este zadarnic. A gândi fără carte și fără dascăl este periculos.
(Conversații)
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.