Fără energie, nu poți merge mai departe; fără efort, nu poți avea nici un merit; fără sinceritate, nu durează nimic; fără loialitate, nu poți avea afecțiune; fără politețe, nu poți fi respectat, pentru că politețea rafinează spiritul așa cum muzica rafinează interiorul.
A auzi sau a citi fără a judeca este zadarnic. A gândi fără carte și fără dascăl este periculos.
(Conversații)
Daca gandesti, nu vorbi, daca vorbesti, nu scrie, iar daca scrii, nu semna.
Nu-l pot învăța să vorbească pe cel care nu se străduiește să vorbească.
(Conversații)
Cel căruia îi place să învețe este foarte aproape de cunoaștere.
© CCC
De multe ori te căiești când vorbești prea puțin, dar te căiești și mai des, când vorbești prea mult. Iată o regulă de purtare pe care o cunoaștem toți, dar pe care nimeni nu o respectă.
(Caracterele)
Cine vorbește seamănă, cine ascultă culege.
Proverb persan
Există vreo regulă care poate să te conducă întreaga viață? Să iubești. Ceea ce nu vrei să ți se întâmple ție să nu faci altuia.
(Conversații)
Oamenii folosesc gandirea doar drept autoritate pentru nedreptatile lor, si vorbirea doar pentru a-si ascunde gandurile.
Când să vorbești de rău vei vrea, privește-te și vei tăcea.
Proverb francez
© CCC
Vorbirea semnifica disperarea de a avea un trup viu.
Cel care este stapanul mintii sale este stapanul Universului.
Nu vorbi niciodata despre tine, nici de bine, caci nu vei fi crezut, nici de rau, caci vei fi crezut mai mult decat trebuie.
© CCC
Deşi mi-a plăcut dintotdeauna să stau de vorbă cu oamenii – şi, mai ales, cu cei mult mai bătrâni decât mine – când eram copil, cel mai bine petreceam (şi fiindcă n-aveam cu cine să mă joc) plimbându-mă prin câmp, vorbind de una singură şi inventându-mi poveşti. Personajele din basme îmi erau familiare.
Fara a cunoaste puterea cuvintelor, e imposibil sa cunosti oamenii.
Cel care dimineața a învățat preceptele înțelepciunii, seara poate muri împăcat.
(Conversații)
Exista oameni care vorbesc, vorbesc – pana cand, in sfarsit, au gasit ceva de spus.
(Tata avea dreptate)
© CCC
Tuturor ne place să vorbim pe o temă care nu ne preocupă deloc.