Deşi mi-a plăcut dintotdeauna să stau de vorbă cu oamenii – şi, mai ales, cu cei mult mai bătrâni decât mine – când eram copil, cel mai bine petreceam (şi fiindcă n-aveam cu cine să mă joc) plimbându-mă prin câmp, vorbind de una singură şi inventându-mi poveşti. Personajele din basme îmi erau familiare.
Amicus alter ego.
Prietenul, un al doilea eu.
(Pithagoras)
Omul drept nu e cel care nu nedreptateste pe nimeni, ci cel care, putand sa faca rau, isi reprima vointa de a-l face.
Niciodata sa nu vorbesti incorect; nu numai ca insulti gramatica, dar faci sa sufere si sufletele.
Exista oameni care vorbesc, vorbesc – pana cand, in sfarsit, au gasit ceva de spus.
(Tata avea dreptate)
© CCC
Cand un neamt se arunca in oceanul unei fraze, nu-l mai prinzi decat pe malul celalalt, cu verbul in gura!
Cel mai penibil lucru la cei neputincioși este faptul că vorbesc.
(Luni de fiere)
© CCC
Ospitalitatea e nechibzuită dacă o manifeşti faţă de oamenii răi.
Nimeni nu poate sa fie liber, daca nu se stapaneste pe sine deplin.
Nu-ti destainui fericirea unui om mai putin fericit decat tine.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.