Exista o varsta in viata cand trebuie sa indraznesti sa fii nedrept, in care trebuie sa indraznesti sa faci “tabula rasa” din tot ce ai invatat sa admiri, sa respecti, si sa contesti totul — minciuni si adevaruri —, tot ceea ce nu ai recunoscut prin tine insuti ca este adevarat. Prin intreaga lui educatie si prin tot ceea ce vede si aude in juru-i, copilul absoarbe un atat de mare numar de minciuni si de prostii amestecate cu adevarurile esentiale ale vietii, incat cea dintai datorie a adolescentului, care vrea sa fie un om sanatos, este sa le dea pe toate afara.
Nu dispretuim primejdia decat atunci cand n-o cunoastem.
Omul este cu atat mai adanc cu cat are mai mult conflicte sufletesti.
Eu cred ca de s-ar gasi un om in stare sa-si traiasca viata adanc si din plin, in stare sa dea forma fiecarui simtamant, expresie fiecarei cugetari, continut real fiecarui vis, cred ca omenirea ar primi un asemenea nou impuls de bucurie, incat am izbuti sa dam uitarii toate maladiile medievalismului si sa ne intoarcem la idealul elenic.
Este supremul lux, cand ai de toate, sa negi societatea; caci astfel scapi de ceea ce-i datorezi.
Sunt cu adevărat grandioşi acei oameni a căror inimă bate pentru toţi.
Sa slavim omul! sa-i inspiram cele mai sfinte sentimente: Respectul omului fata de om!
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.