Te-ai gandit indeajuns si te-ai hotarat sa faci ceva? Din acest moment nu-ti mai pasa nici de lume si nici de ce crede, ori ce zice ea. Caci daca vezi ca pornesti stramb, de ce nu te opresti de la inceput? Iar daca te stii pe calea dreapta, cine te mai poate impiedica?
Nimeni nu e destul de inteligent ca să poată convinge pe un prost că e prost.
Cand ajungi sa traiesti pentru parerile celorlalti, esti mort.
Lingusitorii, se pare, traiesc pe seama cui le dau crezare.
Mă folosesc de animale ca să-i învăț pe oameni.
(Fabule)
Iubesc cand oamenii spun ca nu pot sa fac ceva, nu este nimic care sa ma faca sa ma simt mai bine deoarece toata viata oamenii au zis ca nu voi putea sa fac acel lucru.
Cand ai incredere deplina in tine, soarta ti se-nchina.
Lumea pe care-ai visat-o, neafland-o nicaierea,
cauta-ti in tine insuti linistea si fericirea.
"Intotdeauna cel cu suflet mic se socoteste mai mic decat este"…a nu-ti da seama de propria demnitate si, totodata, de forta ta e un semn foarte rau atat pentru oameni, cat si pentru natiuni.
Nimic nu apasă mai greu ca o taină.
(Fabule)
Gratia e mai frumoasa decat frumusetea.
Pentru a fi ceva, pentru a fi tu insuti si intotdeauna acelasi, trebuie sa actionezi cum vorbesti: trebuie sa fii decis intotdeauna asupra caii de urmat si s-o urmezi deschis si neclintit.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.