Pe drumul lung de la pește, pasăre și maimuță până la animalul belicos al zilelor noastre, pe drumul acesta lung la capătul căruia sperăm să devenim oameni și zei, nu cei normali ne-au împins înainte din treaptă în treaptă. Dimpotrivă, normalii au fost întotdeauna conservatori, preferând zonele sănătății, și ale lucrului verificat. Unei șopârle normale, nu i-ar fi trecut nicicând prin minte să încerce să zboare. O maimuță normală nu s-ar fi gândit nicicând să părăsească adăpostul din copaci și să meargă în două picioare pe pamânt. Normalii sunt, după părerea mea, meniți să păstreze forma existentă, un mod de viață, o rasă, o specie, s-o protejeze și s-o întărească pentru a se asigura pe ei înșiși. Fantaștii, în schimb, nu se dau în lături să facă salturi, să viseze negânditul, pentru că cine știe, într-o bună zi, peștele să devină animal de uscat, iar maimuța - om…
Pictura ne permite să privim lucrurile așa cum au fost odată contemplate, cu dragoste.
© CCC
Slăbiciunea puterii este să crezi numai în putere.
© CCC
Europa va deveni ceea ce este în realitate, un mic promontoriu al continentului asiatic? Sau va rămâne, așa cum arată, partea prețioasă a universului nostru, perla sferei, creierul unui trup de mari proporții?
(Criza spiritului)
Sa ne imbogatim reciproc prin diversitatea noastra.
Amintirile frumoase sunt bijuterii pierdute.