Pentru ce urmeaza lumea majoritatea? Pentru ca are mai multa dreptate? Nu, ci mai multa forta…pentru ce sunt respectate legile si vechile opinii? Pentru ca sunt mai sanatoase? Nu, dar ele sunt unice, evita deosebirile de pareri.
Puterea omului a crescut in toate domeniile, cu exceptia puterii asupra lui insusi.
© CCC
Ce mare putere îi dă omului prezența în el a lui Dumnezeu.
Cel pe care l-ati lipsit de toate nu mai este in puterea voastra. El este, din nou, complet liber.
(Primul cerc)
Lumea lingușește pe elefant și calcă în picioare furnica.
Proverb indian
© CCC
Nu voi pretui deci pe om dupa conditia sociala, ci dupa merite. Meritele si le faureste omul singur, conditia sociala e darul intamplarii.
Întărește-mă fiind alături de puterea mea, nu de slăbiciunea mea.
© CCC
Nu toti putem de toate.
E subreda puterea cand nu-i unita snop.
Ce-nseamna un strop?
nimica!
Dar un noian, potop!
E o lege istorica: invingatorii isi insusesc imediat viciile invinsilor. S-ar spune ca o anumita imoralitate molipsitoare tasneste direct din centrul puterii.
Dă toată puterea celui mai virtuos om, în curând îl vei vedea schimbându-și atitudinea.
(Istoriile)
© CCC
Puterea rezulta din necesitate.
Puterea, insotita de succes, imparte dreptatea.
Rareori se întâmplă să se declare satisfăcuți de putere doar cei care participă la ea.
(Puterea)
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.