Datoria este o activitate rezultand in mod necesar din viata care, atunci cand ea este indeplinita, isi are justificarea bine fundamentata.
Pasivitatea, lipsa de atitudine sunt azi simple anacronisme, cand nu sunt dovezi de lasitate spirituala. Cu spiritul ori cu actiunea suntem datori sa ne inrolam. Nimeni nu poate fi scutit de a lua macar pozitie.
Fara indatoriri, viata devine moale si lipsita de schelet; nu se mai poate tine dreapta.
Orice om trebuie, in calitatea sa de cetatean, sa contribuie din toate puterile la fericirea compatriotilor sai.