Sa sadim in inimile tinerimii sentimentul datoriei catre tara si mai intai de toate iubirea de patrie.
Dacă ar trebui să scriu o carte de morală, primele 99 de pagini le-aş lăsa goale şi pe a o suta aş scrie: “Există o singură datorie. Aceea de a iubi”.
M-ai intrebat daca am memorie. Depinde: daca mi se datoreaza ceva, am o memorie minunata; daca, din pacate, eu datorez ceva, nu mai am deloc.
A fi pus deasupra celorlalti nu e decat o obligatie mai imperioasa de a lucra pentru ceilalti si de a-i sluji.
© CCC
Intre trecutul în care se află amintirile noastre şi viitorul în care se afla speranţele noastre, există prezentul în care se află îndatoririle noastre.
© CCC
Este de datoria fiecărui om sa redea lumii cel puţin atat cat a primit de la aceasta.
© CCC