Daca sunt doua feluri de lupta, unul cu cuvantul si altul cu forta, si daca unul e propriu omului, iar celalalt animalelor, suntem datori sa recurgem la cel din urma numai cand primul nu poate fi de folos.
Nici chiar cei ce-si intemeiaza viata pe nedreptate si nelegiuire nu pot trai fara o particica de dreptate. Si talharii isi au legile lor, carora se supun si pe care le respecta.
Nimic nu e mare daca nu e onest.
Cine indura suferintele isi aminteste de ele.
Aliter cum tyrrano, aliter cum amico vivitur.
Într-un fel se trăieşte cu un zbir, în alt fel cu un prieten.
(Cicero)
Care casa, care state sunt atat de trainice, incat ura si invrajbirea sa nu le poata narui?