Excesul de pedeapsa nu duce oare la stingerea delictului, ajungand prin aceasta la o rasturnare de situatii, vina delincventului fiind inlocuita cu vina represiunii, facand din vinovat, victima, din datornic, creditor si punand definitiv dreptul de partea celui ce-l violase?
Necazurile omenești au un colorit variat, dar niciodată nu se regăsește aceeași nuanță de durere.
(Rugătoarele)
Viata se cere prelungita cu inalte sperante.
Cine nu e invidiat nu merită să fie invidiat.
(Agamemnon)
© CCC
Adam si Eva au fost pedepsiti pentru ca erau vegetarieni. Ei ar fi trebuit sa manance sarpele.
© CCC