A fi activ inseamna a trai. Gandirea si vointa n-ar fi nimic daca n-ar servi activitatii. Actiunea, activitatea, munca sunt necesare echilibrului moral si fizic al omului. Sunt insesi conditiile vietii sale. Sunt, de asemenea, conditiile de existenta ale societatilor umane. Natura a voit ca ele sa fie pentru toti o necesitate materiala; legea morala a facut din ele o datorie.
Deliberarea este activitatea multora, actiunea este activitatea unuia singur.
Nici o actiune nu poate fi facuta in folosul omului fara a se intoarce, in scurt timp, impotriva oamenilor.
(Pentru o morala a ambiguitatii)
© CCC
Cat de multe lucruri trebuie sa ignori pentru "a actiona".
(Homo)
© CCC
În politică, comunitatea urii formează aproape întotdeauna baza prieteniilor.
(Amintiri)
© CCC
Cel ce caută în libertate altceva decât este aceasta e făcut pentru a fi servitor.
(Vechiul Regim și Revoluția)
© CCC
Cand vrei sa duci la bun sfarsit un lucru mare, cauta mai intai sa te deprinzi in lucruri mai marunte si mai usoare, inainte de a te apuca de cel mare.
În democrații, fiecare generație e un popor nou.
Recompensa vine odata cu actiunea, nu cu rezultatul.
© CCC
Acțiunile noastre sunt precum copiii noștri care trăiesc și acționează în afara propriei noastre voințe.
(Romola)
© CCC
Francezii vor egalitate, iar când nu o găsesc în libertate, o vor în sclavie.
(Vechiul Regim și Revoluția)
© CCC
De cele mai multe ori, facem ceea ce majoritatea oamenilor se aşteaptă să facem.
© CCC
Nu face decat ceea ce iti dicteaza inima.
© CCC
Judecam actiunile omenesti dupa placerea sau mahnirea pe care ne-o provoaca.
Cea mai buna filosofie e actiunea.
Există mai multă lumină și înțelepciune în mai mulți oameni reuniți decât într-unul singur.