Ce e gloria, in acceptiunea ei cea mai larga? Satisfactia de care te bucuri in adancul sufletului avand constiinta vreunui lucru mare si care merita sa fie intotdeauna aplaudat… Cu cat oamenii au fost mai mari, cu atat s-au inflacarat pentru ea; si cu cat s-au inflacarat pentru ea, cu atat au fost mai mari.
Gloria e o stradanie fara ragaz.
Gloria oamenilor de seama se cuvine a fi masurata cu etalonul mijloacelor de care s-au folosit pentru a o obtine.
Nu-mi place modul în care chinezii ii tratează pe tibetani pentru că eu cred că nimeni nu ar trebui să fie răutăcios cu altcineva. Și apoi a venit acel cutremur de pamant și tot ce s-a întâmplat. Și m-am întrebat, oare aceasta nu ar putea fi karma – atunci când esti rautacios și ti se întâmplă lucruri rele?
(Comentariul facut in timpul Festivalului de la Cannes, in mai 2008)
© CCC
Gloria şi faima sunt dulci, mai ales de la distanţă, când le visezi. De îndată ce le ai, nu le mai simţi decât spinii.
(Groapa)
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.