A fi dispretuit de cei cu care traiesti e un lucru pe care putini au putut si vor putea sa-l indure. In faptul acesta este poate cea mai puternica frana pe care natura a pus-o nedreptatilor omenesti. Astfel, orice om cu judecata va sfarsi prin a recunoaste ca este, evident, in propriul sau interes sa fie om cumsecade.
…Raul isi are in lume compensatiile lui…poti sa te refaci din nenorociri si…in primejdii nu-ti rupi intotdeauna gatul...
Nimeni nu e rau degeaba.
Ma cred cel mai fericit dintre oameni; insa nu trebuie s-o spun; e prea crud pentru ceilalti.
In filosofie trebuie sa ne ferim de ceea ce credem ca putem intelege prea usor, ca si de lucrurile pe care nu le intelegem.
Aurul si argintul, mestesugurile si talentul nu tin de nici o religie.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.