În legăturile cu celelalte state, nu există nici lege, nici drept, poate doar dreptul celui mai puternic.
(Machiavelli ca scriitor, 1805)
Mi se pare mult mai important să ai o relație stabilă cu un om de care te leagă niște principii, niște sentimente și niște amintiri decât să te lansezi într-o pasiune care ține și ea cât ține și după aceea trece, și să ai regretul că ai renunțat la ceva ce reprezenta o stabilitate în viața ta, pentru un lucru trecător.
Este foarte ciudat, dar ceea ce contează mai mult într-o relație între oameni sunt cuvintele. Cuvintele sunt mai mult decât senzațiile, mai mult decât primele impresii. Într-o relație rămân cuvintele! Sau, cel puțin, la asta sunt eu sensibilă. Fiecare este sensibil la altceva…
Nu intenţionez să-mi stric relaţiile nici cu raiul şi nici cu iadul – am prieteni şi într-un loc şi într-altul.