Exista trei feluri de gandiri: cei care inteleg singuri, cei care apreciaza ceea ce inteleg altii si cei care nu inteleg nici singuri, nici cu ajutorul celorlalti; prima este cea mai folositoare, a doua este buna, a treia, inutila.
Dacă fericirea ar consta în plăcerile trupești, am spune că boii sunt fericiți când găsesc de mâncat năut.
(Fragmente originale)
Cine se gandeste la prea multe lucruri nu ajunge niciodata la vreo concluzie.
Dacă suntem capabili să gândim despre univers, este pentru că universul gândește în noi.
(Banca timpului care trece. Meditații cosmice)
© CCC
Un lucru, mai ales, da farmec gandirii omenesti: incertitudinea. Un spirit care nu e mereu nelinistit, ma plictiseste sau ma irita.
Daca oamenii nu pot scrie bine, nu pot gandi bine, daca nu pot gandi bine, altii vor gandi pentru ei.
Fiecare trebuie sa se gandeasca singur la ceea ce e adevarat si cum e oranduita viata de fapt, asta n-o poate invata din nicio carte.
Când mă uit la mine și la modul meu de gândire, ajung la concluzia că darul fanteziei a însemnat mai mult pentru mine decât orice talent pentru gândirea abstractă și pozitivă.
Doua ganduri sa nu te paraseasca niciodata: acela de a-ti imbogati mintea si sufletul si acela ca suntem trecatori in lume.
Se cuvine sa vorbesti ca cei multi, dar sa cugeti ca inteleptii.
Gandeste ca un intelept, dar exprima-te ca un om obisnuit.
Nicio problema nu poate rezista unui asalt de gandire profunda.
Toate convingerile superficiale sunt maturate cu usurinta de prima adiere de vant care se abate asupra lor.
Drumul care urcă și care coboară este întotdeauna același.
(Fragmente originale)