Exista o dreptate, dar n-o vedem intotdeauna. Ea exista undeva, discreta, surazatoare, alaturi si putin in spatele nedreptatii care face mare galagie.
Prieten ti-e cel care ghiceste intotdeauna cand ai nevoie de el.
Trebuie sa vezi oamenii pentru ca sa-i poti pune la locul pe care-l merita.
Visul nu e decat viata dilatata nebuneste.
Vreau sa traiesc cu regretele mele, nu cu remuscarile mele.
Oamenii care spun ca sunt blazati n-au simtit niciodata nimic. Sensibilitatea nu se uzeaza.
Batranetea vine brusc, ca zapada intr-o dimineata; cand te trezesti, bagi de seama ca totul e alb.
Nu exista rai, dar trebuie sa ne straduim a merita sa existe unul.
Din poemele visurilor noastre, ratiunea face, la desteptare, ceea ce soarele face cu roua.
Elogiile se plaseaza cum se plaseaza banii, ca sa ne fie restituite cu dobanda.
Sunt un om sensibil, pe care viata il raneste sau il bucura; n-am sangele rece al observatorului indiferent.
Daca ar fi sa ne gandim la tot norocul pe care l-am avut fara sa-l meritam, n-am indrazni sa ne mai plangem de nenoroc.
Nu-mi displac gafele. Ele dovedesc sinceritate sufleteasca. Ele sunt garantia comica a bunei noastre credinte.
Ceea ce-l pierde pe iepure sunt siretlicurile sale. Daca ar merge drept inainte, ar fi nemuritor.
Unii prieteni nu au incredere in noi, ca si cum si-ar inchipui ca le cunoastem adancul sufletului lor.
Umoristul e un om de o buna dispozitie amara.