Raiul, asa cum e conceput in mod conventional, e un loc atat de stupid si plicticos, atat de nefolositor, atat de nenorocit, incat nimeni n-a avut curajul sa incerce a descrie o zi intreaga in paradis, desi multi au descris o zi la marginea marii.
Îţi spun că aproape am atins paradisul meu, căci paradisul altora e cu desăvârşire lipsit de importanţă pentru mine şi nu-l râvnesc.
(La răscruce de vânturi)
Suntem constienti ca ceea ce facem este doar o picatura in ocean. Dar daca aceasta picatura nu ar exista in ocean, i s-ar simti lipsa.
© CCC
Nimic din ceea ce ai nu este al tău...în final nu ramâi decat cu amintirile, cu iubirea, cu zâmbetele...cu momentele frumoase si cu faptele bune. Ia aminte la toate si strânge comori în suflet, nu în mâini.
Am citit o carte scrisă de un preot englez în care se spune că este multă tristețe în rai. Cred asta. Și sper că e adevărat. Căci, la urma urmei, bucuria este imposibil de suportat.
(Borges despre Borges. Convorbiri cu Borges la 80 de ani)
© CCC
Cu cat primim mai mult in tacerea rugaciunii, cu atat vom oferi mai mult in viata activa.
© CCC
Adam si Eva s-au cunoscut in Paradis. Si-n paradis continua pana astazi sa se cunoasca unul pe celalalt... urmasul lui si urmasa ei.
Eu mi-am imaginat intotdeauna Paradisul sub forma unei biblioteci, alte persoane considera ca ar fi o gradina, altii si-l pot inchipui ca un palat, eu l-am imaginat intotdeauna ca o biblioteca si aici ma aflam eu...
Ceea ce este important este intensitatea iubirii pe care o puneti in cel mai mic gest.
© CCC
Nu lasati pe nimeni sa vina la voi si sa plece fara a fi mai fericit.
© CCC
Nu oferiți doar grija voastră, ci și inima voastră.
© CCC
Adevaratele paradisuri sunt paradisurile pe care le-ai pierdut.
Nu știu exact cum arată raiul, dar știu că atunci când murim și va veni timpul ca Dumnezeu să ne judece, El nu va întreba: „Câte lucruri bune ai făcut în viața ta?”, ci mai degrabă El va întreba: „Câtă dragoste ai pus în ceea ce ai făcut?”
© CCC
Trei lucruri ne-au rămas din paradis: stelele nopţii, florile zilei şi ochii copiilor.
Cea mai mare suferinta este sa te simti singur, fara iubire, abandonat de toti.
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.