Nu exista o dreptate in sine, ci numai intelegerile reciproce, de la caz la caz, in care partile se angajeaza sa nu-si faca rau unele altora. Nedreptatea nu este un rau in sine, ci porneste numai din teama si banuiala ca ar putea sa indure asprimea ispasirii si a pedepsei. Nu este cu putinta ca cel care a facut pe ascuns o nedreptate, impotriva pactului stabilit intre oameni, sa ramana nepedepsit. In comunitate, dreptatea este aceeasi pentru toti; deoarece tot ce promoveaza intelegerea reciproca este folositor.
E imposibil să-l îndrepţi pe omul rău; el se poate schimba la exterior, dar nu şi în purtări.
Nu există nici un mijloc de a te apăra în faţa celui hotărât să se poarte nedrept.
(Lupul şi mielul)
A comite nedreptatea este mai rău decat a fi victima nedreptăţii, a nu fi pedepsit este mai rău decat a fi pedepsit. (Gorgias)
Platon
A comite o nedreptate inseamna a-ti pierde demnitatea și a-ti petrece restul vieții în compania unei nedreptati. Asasinul este cel care isi pierde stima de sine. Această teză a fondat ideea modernă a conștiinței morale: nu există crimă fără martor, pentru ca exista in mine un martor interior care ma judecă. Montaigne are o fraza apropiata in acest sens: “Mintind ma pagubesc mai tare pe mine decat pe cel pe care-l mint.” (Eseuri)
Cu o floare nu se face primăvară.
A avea fără a te bucura de ceea ce ai nu înseamnă nimic.
(Avarul)
Oamenii răuvoitori cred că vă fac mult bine dacă nu vă fac rău.
(Lupul şi bâtlanul)
Trei calamităţi există: focul, femeia şi marea.
Fiecare om, cu treaba lui şi fiecare treabă, la vremea ei.
Recunoştinţa - semnul sufletului nobil.
In nicio imprejurare nu este bine si nici cinstit a savarsi nedreptatea…prin urmare, nici cand cineva a indurat o nedreptate nu trebuie s-o intoarca.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.