Mistificarile sunt si raman o distractie pentru oamenii fara ocupatie, mai mult sau mai putin spirituali. Micile fapte rautacioase, placerea de a chinui pe altul si a parea superior lui, sunt o distractie pentru aceia care nu sunt prea ocupati cu ei insisi, si nici nu cauta sa faca ceva de isprava pentru restul lumii.
Cand vezi un om bun, gandeste-te sa-l intreci; cand vezi un om rau, cerceteaza-ti inima.
O faptă rea se-ndreaptă printr-o faptă bună, o vorbă rea nu se îndreaptă prin nimic.
Omul este rău, dar iubeşte binele... atunci când îl fac alţii.
(Trei camarazi)
Nu numai că oamenii trebuie să moară și oamenii trebuie să sufere, dacă nu aici, atunci acolo. Dar ceea ce este îngrozitor este că lumea continuă și oamenii continuă să fie prostește de cruzi - în vechile moduri și tot timpul.
(Cazul Marsden: o poveste de dragoste)
© CCC
Rautatea este aproape intotdeauna o revansa…
(Trandafirii de septembrie)
© CCC
Nu există nici un mijloc de a te apăra în faţa celui hotărât să se poarte nedrept.
(Lupul şi mielul)
A avea fără a te bucura de ceea ce ai nu înseamnă nimic.
(Avarul)
La 85 de ani, Florin Piersic trage o dureroasă concluzie:
La câtă răutate este în lume, mă întreb cum de ne mai îndură Dumnezeu...
Nu mai aveți nimic sfânt pe lume! Așa s-o făcut lumea de rea, că mă mir că se mai face ziuă.
De dragul oamenilor rai, nu de ura oamenilor buni sa fugi.
Oricat de sus ai fi, nu se cuvine
Sa-i oropsesti pe cei mai jos ca tine,
Caci mintea lor, in zorul disperarii,
O sa gaseasca drumul razbunarii.
Când vezi răutatea rudelor, devii mai înţelegător cu cea a străinilor.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.