Tot răul vine din faptul că marea majoritate a oamenilor nu au viață interioară și, din acest motiv, își doresc, râvnesc, vor viața altora.
(Spiritul singurătății)
© CCC
Nimeni nu e rau degeaba.
Perfidia este forma de rautate a delicatilor.
(Deci...)
© CCC
Simplitatea este sofisticarea extremă.
Dacă oamenii sunt atât de răi, e poate numai pentru că suferă, dar e lung timpul care separă momentul în care au încetat să mai sufere de cel în care devin ceva mai buni.
(Călătorie la capătul nopții)
Cu cat cunosti mai mult, cu atat iubesti mai mult.
(Carnete)
Nu e destul sa nu faci rau nimanui, ci trebuie sa faci cat mai mult bine aproapelui.
(Aventurile lui Telemac)
Când vezi răutatea rudelor, devii mai înţelegător cu cea a străinilor.
Nu de teama pedepsei sau a oprobriului public nu trebuie sa facem rau, ci din sentimentul datoriei si din vointa de a face binele.
Raul tine de nemarginire (infinit sau nelimitat), asa cum presupuneau in reprezentarile lor pitagoreicii, pe cata vreme binele tine de finit.
Oricat de sus ai fi, nu se cuvine
Sa-i oropsesti pe cei mai jos ca tine,
Caci mintea lor, in zorul disperarii,
O sa gaseasca drumul razbunarii.
Sunt multi oameni rai pe lume, insa din motive cu totul diferite: unii sunt rai pentru ca sunt nefericiti; altii pentru ca sunt bolnavi; unii pentru ca sunt slab cultivati, iar altii pentru ca sunt din fire egoisti.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.