Nu poti uni punctele privind inainte; le poti uni doar privind inapoi. Deci, trebuie sa ai incredere ca punctele se vor uni intr-un fel in viitorul tau. Trebuie sa ai incredere in ceva – in instinctul tau, in destin, in viata, in karma, in orice. Aceasta abordare nu m-a dezamagit niciodata si a facut toata diferenta in viata mea.
© CCC
Una dintre mantrele mele – concentrare si simplitate. Simplul poate fi mai greu decat complexul. Trebuie sa muncesti mult pentru a reusi sa simplifici o idee dificila. Dar, intr-un final, conteaza pentru ca, odata ajuns acolo, poti cuceri munti intregi.
(Business Week, 1998)
Vei ajunge sa gasesti ceea ce iubesti si acest lucru este valabil nu doar in privinta slujbei, ci si in privinta sufletului pereche. Munca va umple o mare parte din viata ta si singura modalitate de a fi cu adevarat multumit este sa faci ceea ce vrei si ceea ce crezi ca este munca frumoasa. Si singurul mod de a face asta este sa iubesti ceea ce faci. Daca inca nu ai gasit-o, cauta in continuare si nu te resemna. Inima te va atentiona cand o vei gasi.
Prin specificul firii lor, oamenii sunt doctrinari. Ei stiu intotdeauna sa gaseasca o doctrina care sa justifice toate resemnarile sau dorintele lor.
Timpul tau este limitat, nu il risipi ducand o existenta care nu iti apartine. Nu fi prizonier al dogmelor care te obliga sa traiesti supunandu-te gandirii altora. Nu lasa zgomotul din afara sa iti inabuse propria voce interioara. Ai curajul sa iti urmezi inima si propria-ti intuitie. Si una si cealalta stiu ceea ce iti doresti cu adevarat sa devii. Restul este mai putin important. Fii nesatios. Fii nebun.
© CCC
Nu lua totul în serios. Dacă vrei să-ţi trăieşti viaţa într-un fel creativ, ca artist, trebuie să nu te uiţi în urmă prea mult. Trebuie să fii dispus să iei ce-ai făcut şi cine-ai fost şi să le arunci.
Omul nu renunta decat la ceea ce nu-i trebuie, ori la ceea ce e imposibil. Dar pentru aceasta i se cere multa filozofie.
Obiceiul de a renunţa la o acţiune pe jumătate terminată şi de a încerca altceva este una dintre principalele cauze ale eşecului.
© CCC
Sa fiu cel mai bogat om din cimitir nu ma intereseaza. Sa merg acasa si sa ma culc stiind ca am facut ceva extraordinar, asta e cu adevarat important pentru mine!
Sunt la fel de mandru de lucrurile pe care nu le facem cum sunt de lucrurile pe care le facem.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.