"Împlinire", "fericire" sunt cuvinte prea mari pentru mine. Sunt noţiuni pe care nu le pot admite integral, nu le înţeleg încă la modul profund, sincer o spun. Aşa cum nu înţeleg moartea sau sensul vieţii. Nu am răspunsuri la marile întrebări ale existenţei. Poate tocmai de aceea am preţuit mai mult întrebările. Mai presus de teologi şi de artişti i-am socotit mereu pe filosofi. Filosofia a fost secretul vieţii mele, inepuizabila mea pasiune, din care am extras mustul care m-a dus mai departe. Dacă vii la mine acasă, ai să întrebi unde sunt psihiatria, medicina? Sunt şi tratatele medicale pe undeva, pe-acolo, dar biblioteca mea e o bibliotecă de filosofie.
Am avut de tânăr marea curiozitate să citesc în original, fiind convins că toate traducerile mă "traduc". Despre posteritate nu-mi fac iluzii, e plin la "Bellu" de oameni mari. Nu mă interesează decât să am un cerc de continuatori, care să ducă mai departe ideile mele. Cu toate astea, nu m-am oprit din căutări. Încerc să nu rămân în urmă, mă informez tot timpul online, citesc reviste, particip la congrese. Aş putea foarte bine să zic, la vârsta mea, gata, cântecele astea nu le mai pot auzi! Dar nu se poate aşa, informaţia nu rămâne veşnic aceeaşi, totul se schimbă, trebuie să lupţi pentru fiecare condiţie, să o atingi şi să lupţi apoi iarăşi, ca să o depăşeşti. Mintea şi inima trebuie antrenate tot timpul, echilibrul, normalitatea trebuie recucerite permanent, nu sunt o ştampilă valabilă veşnic.
Daca ati inteles ceva, cu siguranta ca nu aveti dreptate.
O inima intelegatoare reprezinta totul la un profesor, si nu o putem aprecia indeajuns. Ne amintim cu stima de profesorii excelenti, dar cu recunostinta de cei care ne-au influentat sufleteste. Planul de invatamant este o materie prima extrem de necesara, dar caldura reprezinta elementul vital pentru planta aflata in crestere si pentru sufletul copilului.
Eu sunt cate putin din tot ce am intalnit.
Să lăsăm trecutul să fie trecut.
(Iliada)
Sunt lucruri care nu pot fi intelese decat vag. Si ar trebui sa ne multumim cu atat, din nefericire insa noi incercam sa le intelegem mai precis si, ca urmare, ne trezim ca nu le mai intelegem deloc...
Oamenii mari nu pricep niciodata nimic si este obositor pentru copii sa le dea intruna explicatii.
Intelegerea este o strada cu doua sensuri.
Celui ce nu e bun platnic i se dau garanţii îndoielnice.
(Odiseea)
Lucrurile cele mai sublime sunt, adesea, cel mai putin intelese.
In efortul pe care il intreprindem pentru a intelege lumea, semanam oarecum unui om care incearca sa inteleaga mecanismul unui ceas inchis.
Ce și-au spus Albert Einstein şi Charlie Chaplin când s-au întâlnit?
Einstein i-a spus: "Ceea ce admir cel mai mult la arta ta este faptul că este universală. Nu spui nici un cuvânt şi, totuşi, toată lumea te înţelege."
Chaplin i-a răspuns: "Este adevărat, dar faima ta este şi mai mare: toată lumea te admiră, deși nimeni nu te înţelege."
© CCC
Mai bine sa înţelegi decat sa înveti.
Mieux vaut comprendre qu'apprendre.
Majoritatea populației nu înțelege ce se întâmplă cu adevărat. Și nici măcar nu își dă seama că nu înțelege.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.