Nu trebuie sa invidiezi pe nimeni, pentru ca oamenii buni nu merită să fie invidiati, iar oamenii rai, cu cat au mai mult noroc, cu atat se pervertesc ei insisi.
© CCC
Cat timp poti face binele, nu intalnesti ingrati.
Nu-i dispretuim pe toti aceia care au vicii, dar ii dispretuim pe cei lipsiti de orice virtute.
In prietenie, la fel ca in dragoste, adesea te fac mai fericit lucrurile stiute, decat cele pe care nu le cunosti.
Fereste-te de trei lucruri: ura, invidia, dispretul…
Invidia…Sentiment pe care nici prietenia nu-l stinge intotdeauna. Nimic nu-i mai greu de iertat decat meritele altuia.
Meritul oamenilor isi are timpul sau, la fel ca fructele.
Ne place sa ne laudam cu defecte opuse acelora pe care le avem: cei slabi sustin ca sunt incapatanati.
Lucrurile cele mai dorite nu se implinesc sau, daca se implinesc, nu mai e nici la vremea, nici in imprejurarile in care ne-ar fi facut o nespusa placere.
Lipsa de invidie e cel mai bun semn al unor inalte virtuti.
Nu e destul sa ai mari insusiri, trebuie sa te pricepi a le folosi cu cumpatare.
Este mai ușor să fii înțelept pentru alții decât pentru tine însuți.
(Maxime)
Esti uneori atat de deosebit de tine insuti, precum esti de deosebit de altii.
Spiritele mediocre condamna tot ceea ce le depaseste intelepciunea.
In dragoste, cel care se vindeca primul este intotdeauna cel mai bine vindecat.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.