Oamenii in varsta fac prea multe obiectii, se sfatuiesc prea indelung, se aventureaza prea putin si se caiesc prea repede.
Imbatranesti cand incepi sa te temi de moarte si cand observi ca nu-ti mai place sa-i vezi pe ceilalti facand ceea ce tu nu mai faci.
Din nefericire, ne ramane un interval de timp prea mic intre timpul in care suntem prea tineri si acela in care suntem prea batrani.
Nu este nimeni atat de batran incat sa nu mai doreasca o zi macar din viata.
Nemo tam senex est, ut improbe unum diem speret.
(Seneca Philosophus, Epistulae)