Pentru ce urmeaza lumea majoritatea? Pentru ca are mai multa dreptate? Nu, ci mai multa forta…pentru ce sunt respectate legile si vechile opinii? Pentru ca sunt mai sanatoase? Nu, dar ele sunt unice, evita deosebirile de pareri.
Un om puternic își flatează mai mult interlocutorul printr-o confidență decât printr-un compliment.
(Puterea)
© CCC
E subreda puterea cand nu-i unita snop.
Ce-nseamna un strop?
nimica!
Dar un noian, potop!
Taria unui lant sta in veriga lui cea mai slaba.
Ce mare putere îi dă omului prezența în el a lui Dumnezeu.
Secretul fericirii este libertatea, iar secretul libertatii este curajul.
© CCC
Adevăratul scop al celor puternici este de a încuraja o putere mai mare în cei slabi și nu de a-i menține pe cei slabi în acea stare în care se află la mila celor puternici.
© CCC
Împărţirea puterii este cea mai sigură cale de a preveni abuzul de putere.
© CCC
Nimeni nu este mai puternic ca acesti doi luptatori: rabdarea si timpul.
Cel puternic face ceea ce poate face, iar cel slab se supune la ceea ce trebuie sa se supuna.
© CCC
Unde stapaneste dragostea, nu exista dorinta de putere, iar unde predomina puterea, lipseste dragostea. Una o umbreste pe cealalta.
Dreptatea celui tare e fara judecata.
Dreptatea e intotdeauna de partea celui mai tare.
Stiinta si puterea sunt unul si acelasi lucru.
Este o regulă generala a naturii umane: oamenii ii disprețuiesc pe aceia care ii trateaza bine si ii apreciaza pe aceia care nu le fac concesii.
© CCC
Când iubirea stabilește regulile, dorința de putere nu mai există; acolo unde puterea este cea care domină, iubirea este distrusă. Una este umbra celeilalte.