Nu putem avea o lume în care toată lumea este o victimă. "Sunt aşa pentru că tatăl meu m-a făcut aşa. Sunt aşa pentru că soţul meu m-a făcut aşa". Da, într-adevăr, suntem modelaţi de traume care ni se întâmplă. Dar atunci trebuie să preiei comanda, trebuie să preiei controlul, eşti responsabil.
© CCC
Cu cât circumstanțele sunt mai mult împotriva ta, cu atât mai mare va fi puterea ta interioară.
© CCC
Lumea aceasta este o mare sala de sport in care noi venim pentru a deveni puternici.
Anarhia este pretutindeni atunci când responsabilitatea nu este nicăieri.
L'anarchie est partout quand la responsabilité n'est nulle part. (Hier et demain)
© CCC
Treaba tuturor e treaba nimanui.
Omul este perfect intotdeauna, caci daca nu ar fi, nu ar putea deveni vreodata, numai ca trebuie sa-si dea seama de asta.
Macrocosmosul și microcosmosul sunt construite exact pe același model.
© CCC
Suntem responsabili pentru ceea ce suntem şi avem puterea să ne facem pe noi înşine orice vrem să fim.
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.