Nu putem avea o lume în care toată lumea este o victimă. "Sunt aşa pentru că tatăl meu m-a făcut aşa. Sunt aşa pentru că soţul meu m-a făcut aşa". Da, într-adevăr, suntem modelaţi de traume care ni se întâmplă. Dar atunci trebuie să preiei comanda, trebuie să preiei controlul, eşti responsabil.
© CCC
Omul este perfect intotdeauna, caci daca nu ar fi, nu ar putea deveni vreodata, numai ca trebuie sa-si dea seama de asta.
Responsabilitatea este pretul maretiei.
Suntem responsabili pentru ceea ce suntem şi avem puterea să ne facem pe noi înşine orice vrem să fim.
© CCC
Adevărul nu conferă onoruri nici unei societăți, antice sau moderne. Societatea trebuie să onoreze adevărul sau să piară.
Omul ideal este acela care în mijlocul celei mai profunde tăceri și a celei mai mari singurătăți găsește activitatea cea mai intensă, tot el reușind ca în mijlocul activității celei mai intense să găsească liniștea și singurătatea deșertului.
Cu cât circumstanțele sunt mai mult împotriva ta, cu atât mai mare va fi puterea ta interioară.
© CCC
Anarhia este pretutindeni atunci când responsabilitatea nu este nicăieri.
L'anarchie est partout quand la responsabilité n'est nulle part. (Hier et demain)
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.