Nu exista nici fericire, nici nenorocire in lume; exista doar compararea unei stari cu cealalta, si atata tot. Doar cel care a simtit nefericirea cea mai cumplita e in stare sa simta cea mai mare fericire. Ca sa-ti dai seama cat de bine este sa traiesti, trebuie sa fi dorit sa mori.
Intamplarile neasteptate, ca si nenorocirile, rareori vin singure.
Măsura este supremul bun.
(Agamemnon, 458)
Cine nu e invidiat nu merită să fie invidiat.
(Agamemnon)
© CCC
Mangaierea nefericitilor este sa aiba tovarasi in suferinta.
Ce muritor rămâne drept dacă nu se teme de nimic?
(Eumenidele)
© CCC
Nenorocirile le poti indura, ele vin dinafara, sunt simple accidente. Dar sa suferi pentru propriile tale greseli, e cel mai greu de suportat.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.