Bunul-simț este lucrul cel mai bine impartit din lume. (Discurs asupra metodei)
"Bunul-simţ este lucrul cel mai bine împărţit din lume, căci fiecare se crede atât de înzestrat, încât chiar cei mai greu de satisfăcut în orice altă privinţă nu obişnuiesc să dorească mai mult decât au. Şi nu e verosimil ca toţi să se înşele, ci mai degrabă aceasta este o mărturie că puterea de a judeca bine şi de a deosebi adevărul de fals - adică ceea ce se numeşte bunul-simţ sau raţiunea - este, în mod natural egală la toţi oamenii. Şi astfel, diversitatea opiniilor noastre nu provine din faptul că unii sunt mai raţionali decât alţii, ci numai din faptul că noi ne conducem gândurile pe diferite căi şi nu considerăm aceleaşi lucruri."
René Descartes
Descartes afirmă aici ideea unei universalitati a rațiunii. Toți oamenii sunt inzestrati, in mod egal, cu ratiune, deci cu bun-simt.
Tatăl meu, un om de treabă, îmi spunea: “Nu-ți pierde incultura, n-o vei putea înlocui niciodată”.
(Interviu, 1946)
A gândi ceea ce este adevărat, a simţi ceea ce este frumos şi a dori ceea ce este bine, prin aceasta spiritul își găseşte scopul vieţii în raţiune.
© CCC
Există mijloace să te aperi de insulte; de milă, nu.
(Arcul de triumf, 1946)
Femeile trebuie să fie ori adorate, ori părăsite. În rest, totul e minciună.
Raţiunea şi iubirea nu prea se însoţesc.
Ne amintim că Empedocle spunea că Iubirea strânge laolaltă părţile formând corpuri întregi. Şi Anaxagoras îşi imagina un fel de forţă care, ca să spunem aşa, asigură ordinea şi creează oamenii, animalele, copacii şi florile. Această forţă el o numea spirit sau raţiune.
(Lumea Sofiei)
Rațiunea îi este dată omului pentru a-și putea da seama că nu-i servește la nimic.
(Cerul n-are favoriți)
Numai din inteligență n-a ieșit vreodată ceva inteligent, numai din rațiune n-a ieșit vreodată ceva raţional.
(Hyperion, 1793-1799)
Multi oameni sunt înzestrati cu raţiune, foarte puţini cu bun-simţ.
Beaucoup d'hommes sont doués de raison, très peu de bon sens. (Hier et demain)
Nimic nu se petrece întâmplător, totul pe lume este fie încercare, fie pedeapsă, fie răsplată, fie prevestire.
Din moment ce totul se află în capul nostru, ar fi mai bine să nu ni-l pierdem.
© CCC
Bona illa sunt vera, quae ratio dat, solida ac sempiterna, quae cadere non possunt, nec descrescere quidem aut minui.
Acele bunuri pe care le dă raţiunea sunt adevărate, temeinice şi nepieritoare, ele nu pot să decadă, nici măcar să descrească sau să se micşoreze.
(Seneca)
Gandirea e activitatea inteligentei, visarea e voluptatea ei.
Rationamentul nu este altceva decat oglinda gandirii.
Omul este rău, dar iubeşte binele... atunci când îl fac alţii.
(Trei camarazi)
Inima cunoaste ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.
(Cugetări)
Ratiunea calatoreste… de la nord spre sud, insotita de cele mai bune prietene ale ei: Experienta si Toleranta.