Nu vom privi judecatile oamenilor, unele ca fiind absolut bune, altele ca absolut rele, dar vom inclina, de preferinta, catre parerea mai usor de sustinut, ca nimeni nu are perfecta dreptate si ca nimeni nu greseste cu totul…in toate este ceva bun, mascat, mai mult sau mai putin, de parti rele.
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Sa ne ferim de greseli, nu de teama, ci din simt de raspundere.
A face binele pentru bine si binele pentru rau inseamna bunatate eficienta.
© CCC
Este intelept nu acel care se intristeaza de ce-i lipseste, ci acel care se bucura de ce are.
Unul dintre cele mai grele lucruri este sa pui in armonie raul cu binele…si totusi, in lumea asta, ele se gasesc laolalta…si aceasta imbinare produce durere si fericire.
Faceti ca binele fiecaruia sa fie atat de strans legat de binele general, incat nici un cetatean sa nu poata dauna societatii, fara sa-si dauneze lui insusi; asigurati rasplata pentru virtute, dupa cum ati asigurat pedeapsa pentru ticalosie.
Intelepciunea ne invata sa punem raul inaintea binelui.
Din intelepciune provin trei lucruri: gandire justa, vorbire fara greseala si actiune dreapta.
Binele e o visare, un proiect mereu amanat și urmarit cu un efort istovitor, o limita pe care n-o atingem niciodata, domnia lui e imposibila. Numai raul poate merge pana la marginile sale si domni absolut.
Fiecare om este obligat sa faca binele altora atat cat ii este in putinta si a nu fi nimanui de folos inseamna a nu valora nimic.
Răul e scris pe aramă, binele - pe nisip.
Raul tine de nemarginire (infinit sau nelimitat), asa cum presupuneau in reprezentarile lor pitagoreicii, pe cata vreme binele tine de finit.
Binele si raul nu se decid in relatiile oamenilor intre ei, ci exclusiv in raporturile omului cu el insusi
Daca anumite laude ti se par prea mari, socoteste-le lingusiri.
In totul, frumoasa este masura. Nu vreau nici excesul, nici lipsa.