Treptat mi s-a descoperit ca linia care desparte binele de rau nu trece printre state, nici printre clase sociale, nici printre partide politice, ci direct prin inima fiecarui om — si apoi prin toate inimile omenesti. Si chiar si inlauntrul inimilor coplesite de rau, se pastreaza un mic cap de pod al binelui. Si chiar si in cea mai buna dintre toate inimile, ramane nedezradacinat... un coltisor de rau.
Nu vreau și nu pot să cred că răul este o stare normală a oamenilor.
Daca rabzi raul fara a protesta, e ca si cum l-ai rasplati. Adevaratul remediu al raului este sa lupti impotriva lui.
Nu e sarac cine are putin, ci cine doreste mult.
Inimile cele mai corupte nu pot crede în rău decât punându-l în legătură cu un interes oarecare; răul inutil şi fără cauză repugnă ca o anomalie.
Intelepciunea ne invata sa punem raul inaintea binelui.
Daca cel ce invinge este bun, nu inseamna ca cel invins este rau.
Este o mare deosebire intre cel ce nu vrea si cel ce nu stie sa faca rau.
Ceea ce este uimitor și frumos nu este întotdeauna bun, dar ceea ce este bun este întotdeauna frumos.
© CCC
Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari.
Vita est nobis aliena magistra.
Viata este pentru noi o educatoare severa.
(Cato, Disticha Moralia)
Oamenii sunt astfel incat ei se simt legati si obligati fata de ceilalti, atat prin binele pe care il fac, cat si prin acela pe care il primesc.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.