Munca ii e prielnica omului. Il scoate din propria-i viata, ii intoarce privirile de la sine, il impiedica sa-l cerceteze pe acel altul care-i el si care-i face ingrozitoare singuratatea. E un leac al eticii si al esteticii. Munca mai are nepretuitul dar de a ne mangaia desertaciunea, de a amagi neputinta si de a ne insufla speranta intr-o intamplare fericita. Ne inchipuim ca prin ea ne inraurim soarta. Pentru ca nu pricepem legaturile firesti, care ne inlantuie propria sfortare de mecanica universala, ni se pare ca sfortarea aceasta e indreptata spre al nostru folos, impotriva restului. Munca ne da iluzia vointei, a fortei si a independentei. Ne indumnezeieste in ochii proprii. Face din noi, sub propria-ne privire, eroi, genii, demoni, demiurgi, zei, Dumnezeu.
Singurul mijloc ca sa poti ajunge e sa muncesti ca un rob zi si noapte. Cand iti pui in gand sa faci ceva de pret, atunci reusesti sa-l faci cu adevarat.
Cred în noroc și îmi dau seama că cu cât muncesc mai mult, cu atât am mai mult.
© CCC
Munca îl scutește pe om de trei mari rele: plictiseala, viciul, sărăcia.
(Dicționarul filosofic)
A fi activ inseamna a trai. Gandirea si vointa n-ar fi nimic daca n-ar servi activitatii. Actiunea, activitatea, munca sunt necesare echilibrului moral si fizic al omului. Sunt insesi conditiile vietii sale. Sunt, de asemenea, conditiile de existenta ale societatilor umane. Natura a voit ca ele sa fie pentru toti o necesitate materiala; legea morala a facut din ele o datorie.
Ajungi într-un punct în care nu mai lucrezi pentru bani.
© CCC
Munca este obositoare, de aceea nu este buna pentru mine!
© CCC
Munceste ca un rob, ordona ca un rege si creeaza ca un Dumnezeu.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.