Odi profanum vulgus.
(Horațiu, „Ode”, III, 1, 4)
Urăsc mulțimea ignorantă.
Cu aceste cuvinte începe prima strofă a celei de-a treia cărți din Odele (Carmina) lui Horațiu.
Horațiu își exprimă detașarea față de oamenii incapabili să-i înțeleagă opera, specificând că numai o elită va putea înțelege și aprecia ceea ce spune. Astfel, poetul dorea ca opera sa să fie apreciată numai de cunoscători. Cuvintele au căpătat un sens ironic, desemnând infatuarea scriitorilor care cred că este înjositor pentru ei să fie înțeleși de oricine.
Ulterior, expresia a devenit un proverb prin care se exprimă o superioritate disprețuitoare față de masa plebeiană, față de omul din popor, considerat profan și ignorant și care nu reușește să aprecieze frumusețea poeziei.
© CCC
Asa cum iti tratezi părinţii, tot asa te vor trata copiii tai.
© CCC
Alungați ignoranța și barbaria, veți elimina superstițiile și încrederea prostească a poporului, atât de fructuoasă pentru cârmuitorii lui, care abuzează de câștigul lor pentru a se lăsa pradă lenei și dezmățului...
(Dicționar istoric și critic)
Ignoranța este noaptea minții.
(Lexicologia școlară, 1857)
© CCC
Nimic nu este mai inspaimantator ca ignoranta activa.
Ignoranța este mama tuturor nenorocirilor.
(Gargantua)
Ignoranţa e o povară grea.
Sunt trei feluri de ignoranta: a nu sti ceea ce ar trebui sa stii; a sti rau ce stii; a sti ceea ce n-ar trebui sa stii.
Ignoranta este originea tuturor relelor.
De-ai trăit trei mii de ani
Și nu știi să-i socotești
Umbli-n beznă ca bezmetic,
Chiar de zi cu zi trăiești.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.