Nu stiam ce este un raport de forta, dar am invatat [...], si pentru toata viata, ca cei slabi sunt intotdeauna calcati in picioare.
Nu calca niciodata in picioare pe nimeni: ar putea fi o deviza.
Niciodata sa nu te lasi calcat in picioare de nimeni: o decizie.
(Lectii particulare)
© CCC
Când vezi răutatea rudelor, devii mai înţelegător cu cea a străinilor.
Cu cât sunt mai slabi indivizii, cu atât dorința lor de a se încadra într-o colectivitate este mai mare.
(Herzog)
Nu subestimaţi niciodată prostia oamenilor mici aflaţi în funcţii mari!
In neputinta, omul isi descopera adevarata forta.
E plină lumea de nebuni,
Precum e marea de barbuni.
Prostiile mici şi cele mari sunt făcute de proşti. Prostiile colosale le sunt rezervate oamenilor inteligenţi.
Aţi observat ce vanitate mare au oamenii mici?
E imposibil să "vindeci" de nesimţire un om doar bătându-i obrazul.
(Aforisme, 2014)
Pentru nimic nu cheltuim atata forta ca pentru lucrurile pentru care avem o ”slabiciune”.
Limba unui popor este cartea lui de identitate.
Inteligenţa artificială contribuie cel mai mult la răspândirea prostiei naturale.
La cei slabi, de alta constrangere nevoie nu-i, decat de slabiciunea lor insisi.
Numai proştii dau în gropi, pentru deştepţi există prăpăstii.
Oamenii isi iubesc prea mult marginirile… de aceea le vine atat de greu sa le depaseasca.
Slăbiciunea îmi vine de la natură, puterea îmi vine de la Dumnezeu care o deține și o împarte la infinit.
(Poeme sacre și profane)
© CCC
Adevărul nu este o sârmă, pe care o poţi îndoi cum vrei şi când vrei.