Mistificarile sunt si raman o distractie pentru oamenii fara ocupatie, mai mult sau mai putin spirituali. Micile fapte rautacioase, placerea de a chinui pe altul si a parea superior lui, sunt o distractie pentru aceia care nu sunt prea ocupati cu ei insisi, si nici nu cauta sa faca ceva de isprava pentru restul lumii.
Prostiile mici şi cele mari sunt făcute de proşti. Prostiile colosale le sunt rezervate oamenilor inteligenţi.
E plină lumea de nebuni,
Precum e marea de barbuni.
La o masă festivă, vinul este regele, iar şampania e regina.
Când vezi răutatea rudelor, devii mai înţelegător cu cea a străinilor.
Dar oamenii sunt răi și-i săruți ca să te aperi, florile sunt bune și nu-i nevoie să le săruți.
(Însemnările mele)
Oamenii răi nu-ți iartă binele pe care li l-ai făcut.
Oricat de sus ai fi, nu se cuvine
Sa-i oropsesti pe cei mai jos ca tine,
Caci mintea lor, in zorul disperarii,
O sa gaseasca drumul razbunarii.
Cine vrea să-mi fie prieten trebuie să-mi suporte sinceritatea.
Daca ai aduna la un loc toate relele cate exista pe lume si le-ai porni sa actioneze laolalta, tot n-ai putea satisface dorinta sufletului hain al omului.
Există femei atât de frumoase, încât întorci capul după ele, ca să te convingi că sunt reale.
Omul este rău, dar iubeşte binele... atunci când îl fac alţii.
(Trei camarazi)
O faptă rea se-ndreaptă printr-o faptă bună, o vorbă rea nu se îndreaptă prin nimic.
Nu există femei infidele, ci doar bărbaţi care nu ştiu să le păstreze.
Perfidia este forma de rautate a delicatilor.
(Deci...)
© CCC