M-ai intrebat daca am memorie. Depinde: daca mi se datoreaza ceva, am o memorie minunata; daca, din pacate, eu datorez ceva, nu mai am deloc.
Vorba, ca si oamenii, nu valoreaza decat daca sunt la locul lor.
Ratiunea se compune din adevaruri pe care trebuie sa le rostesti si adevaruri care trebuie sa fie trecute sub tacere.
Cand eram tanar, puteam tine minte totul. Ce s-a intamplat sau ce nu s-a intamplat.
Memoria e intotdeauna la ordinele inimii.
Omul e adaptabil ca microbii şi ca viruşii, iar memoria lui este ca lichidul care ia forma vasului în care-l torni.
A ști pe dinafară nu înseamnă a ști: înseamnă doar a deține ceea ce s-a dat în păstrare memoriei.
(Eseuri)
Cand totul mira, nimic nu mai surprinde - este stadiul in care se afla copiii.
As vrea sa imbatranesc iubindu-te, dar sa nu mor fara sa-ti marturisesc iubirea.
(Rivaroliana)
© CCC
Am o memorie excelenta, dar nu-mi amintesc lucrurile asa cum sunt ele.
Memoria este scribul sufletului.
Pentru a iubi suficient, trebuie sa iubesti foarte mult!
© CCC
Cuvantul este gandire exterioara, iar gandirea este cuvantul interior.
Ideile sunt fonduri care n-aduc dobanzi decat in mainile talentului.
Daca am fi absolut siguri de virtutile memoriei, nu am ridica monumente.
Toata lumea se plange ca nu are memorie, dar nimeni nu se vaita ca nu are logica.
Era un tanar plin de talent: inzestrat cu toate defectele oamenilor mari.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.