Omul este în mod natural un animal politic. (Politica)
Aristotel
Politic înseamnă aici "care aparține polis-ului", adica, în limba greacă, orasului-stat (cetatii). Aristotel vrea sa spuna că omul este un animal care trăiește într-o societate organizată politic, guvernată de legi și că aceasta il definește, il deosebeste de animale.
Omul şi securitatea sa trebuie să constituie prima preocupare a oricarei aventuri tehnologice.
© CCC
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
(Caiete)
Boabe de nisip care se cred piramide: iată oamenii!
Omul este un copil; darul sau cel mai inalt este darul cresterii.
Privit in specia si dimensiunile sale, un om este un om, adica in primul rand animal uman.
Oamenii sunt trecatori, faptele lor sunt trecatoare, dar gandirea lor ramane vesnic o pecete a timpurilor.
Omul e o funcţie nobilă a spiritului, care creează şi cârmuieşte această lume către destinul ei. Fiecare om ar trebui să fie pentru Dumnezeu un Rai al delectării Sale, mai ales că nu luăm cu noi decât binele pe care l-am făcut.
Zeilor! Metehne ne dati mereu, pentru a ramane oameni.
Lumea e plină de minuni, dar nimic nu e mai minunat ca omul.
(Antigona)
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.