De n-ai regretat niciodata ca n-ai aripi pentru a nu pangari natura cu pasii cruzi ai omului, n-ai iubit niciodata acest pamant.
Nu se poate sa traiesti mereu pe culmile muntilor… Viata este intocmai ca un drum pe care-l faci pe jos, la mari departari; in lungul campiilor intinse drumul este usor si banal; dar cand incepi sa urci coastele muntilor, devine mai greu, si dupa ce ai ajuns la culme, in fata ochilor ti se asterne o priveliste mareata – te simti exaltat si ochii ti se umplu de lacrimi -, iti vine sa canti si ai vrea sa ai aripi! Dar nu poti intarzia pe culme, caci trebuie sa-ti continui drumul si incepi sa cobori pe cealalta parte, dar esti atat de adanc preocupat de primejdia prapastiei de la picioarele tale, incat uiti cu totul de multumirea ce ai avut-o in timpul cat te-ai oprit pe culmi.
Am avut sentimentul unei continuitati a propriei mele vieti. Deoarece simt ca prin ceea ce indeobste se numeste politica, am ramas credincios visului de fericire universala si de crescanda perfectiune umana, care-mi dadea aripi in tineretea mea de elev si sunt recunoscator socialismului de a fi dat o intruchipare frumosului meu vis, de a fi prelungit in insasi realitatea existentei si in asprimea luptei primele emotii pe care mi le-a trezit idealul. Trebuie in primul rand sa dam tuturor fiintelor omenesti posibilitatea de a se dezvolta armonios si intens.