Respectul fata de ceilalti, un respect plin de modestie si politete, e prima conditie a adevaratei egalitati, mai mult, fara de care cred ca e cu neputinta sa te arati superior. Numai printr-o totala lipsa de infumurare poti ajunge la suprema omenie si te poti dovedi un om care se respecta pe sine insusi in orice situatie s-ar gasi si oricare i-ar fi locul harazit de soarta. Sa-ti cunosti locul pe lume si sa stii sa te respecti sunt insusiri foarte rare, cel putin tot atat de rare ca adevarata demnitate.
Se cumpara idei de-a gata. Se vand pretutindeni, chiar pe gratis; dar ce-i gratis costa mai scump…
In viata trebuie sa stii sa induri micile nefericiri. Fara ele, viata n-are nici un haz.
Morala e in fapte, nu in sentimente.
Natura e oglinda cea mai limpede, e destul sa privesti in ea!
Temeiul oricarei morale e respectarea libertatii celuilalt.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.