Filosofia nu este o meserie, facuta pentru ostentatie. Ea nu consta in cuvinte, ci in fapte. Nu recurgi la ea ca sa-ti petreci ziua cu un fel de desfatare sau sa-ti alungi plictiseala, cand n-ai ce face. Ea iti formeaza si iti modeleaza sufletul, iti ordoneaza viata, iti indruma faptele, iti indica ce trebuie sa faci si ce nu.
Succesul, in mare parte, sta in vointa de a invinge; sa ne straduim deci si sa staruim.
E tot atat de rau sa fii dispretuit, pe cat este de rau sa fii invidiat.
Nu pierde niciodata respectul de tine insuti.
Daca vrei sa fii fericit, roaga pe zei sa nu ti se realizeze ceva din cele dorite.
Cand avem lucrurile in cap, vorbele forfotesc.
Nimic nu este mai de pret decat respectul de tine insuti, intemeiat pe dreptate si omenie.
Puterea sufletului nu provine din nici o alta parte decat de la stiinta, decat de la studiul naturii.
Te superi ca exista nerecunoscatori? Intreaba-ti cugetul tau, daca toti cei care te-au indatorat te-au gasit recunoscator.
Se bucura mai mult de averi cel ce nu le simte lipsa.
Trebuie sa invingem teama de ce va veni si amintirea vechii suferinte, aceasta fiindca nu ma mai intereseaza, aceea fiindca nu ma intereseaza inca.
De regula, este mai bine sa meriti cinstirea fara sa o capeti decat sa te bucuri de ea fara sa o meriti.
Orice ambitie are acest pacat: nu priveste in urma…placerea de a vedea in urma lui multi insi nu-i atat de mare ca durerea de a vedea pe vreunul inaintea lui.
Toate popoarele civilizate au respectat femeia.
Virtutea nu consta in a avea frica in fata vietii, ci in vointa de a te impotrivi loviturilor sortii, in putinta de a nu da inapoi.
Sa ne bucuram de ale noastre fara sa ne comparam cu altii. Niciodata nu vei fi fericit daca te vei mahni fiindca e cineva mai fericit. Cand vezi cati sunt inaintea ta, gandeste-te cati sunt in urma.
Aequo animo accipe necessaria.
Acceptă cu seninătate ceea ce e inevitabil.
(Seneca)
Suntem mai mult inspaimantati decat apasati de greutati. Ne chinuim mai mult cu inchipuirea decat cu viata adevarata.
Ce rost are sa iesi in intampinarea suferintei? Vei simti-o destul de repede, cand va da peste tine. In vremea asta pune-ti inainte binele. Ce castigi cu asta? Timp.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.