Nu poruncim naturii decat supunandu-ne ei. (Noul Organon)
Francis Bacon
Legile naturii sunt strict determinate si, neputand fi schimbate, oamenii trebuie sa li se supuna. Acest lucru nu înseamnă însă că oamenii sunt supusi naturii. Modalitatea propusă este aceea de a folosi legile naturii in folosul oamenilor. Astfel, respectand legile naturii, aceasta poate fi supusa vointei lor. Libertatea nu consta in absenta constrângerii, ci în utilizarea rațională a acestor constrângeri.
Bacon, prin aceasta fraza, subliniază faptul ca forta asupra lucrurilor provine din cunoașterea lor. Nu se poate obține ceva din partea naturii doar prin transmiterea dorintei. Natura trebuie studiata, înțeleasa pentru a fi folosita scopurilor dorite. Cunoașterea inseamna putere, deoarece permite acționarea asupra obiectului studiat, astfel încât sa se obțina ceea ce se doreste de la acesta.
Sa te temi de ceea ce nu se poate inlatura este o mare prostie.
Daca omul va incepe cu certitudinile, va sfarsi prin a se indoi; dar daca va incepe cu indoielile, va sfarsi prin a avea certitudini.
Se tem numai aceia care au de pierdut ceva.
Stăpânim natura doar supunându-ne ei.
(Noul Organon)
Atunci cand teama nu vegheaza se intampla ceea ce era de temut.
© CCC
Teme-te de cel care se teme de tine, chiar de-ar fi o musca si tu un elefant.
Un înţelept a spus că pentru a-ţi risipi temerile e aproape totdeauna de ajuns să le adânceşti cauzele.
(Legăturile primejdioase)
Monumentele mintii supravietuiesc celor ale puterii.