Aș dori să știu cum se descurcă ea cu această empatie extraordinară. Mi-e teamă să mă atașez de cineva - uneori fug de o prietenie în devenire. Și mă întreb astăzi dacă, cu Nadia, nu am încercat să fug de o iubire în devenire. Teama asta viscerală de a depinde de cineva și care încă mă urmărește.
(Acrobații)
© CCC
Ceea ce caracterizeaza epoca noastra este teama de a parea stupid prin acordarea unei laude, și certitudinea de a parea inteligent prin acordarea unui blam.
© CCC
Mulţi oameni ar putea vedea, dacă şi-ar da jos ochelarii.
(Aforisme și reflecții)
© CCC
Cine nu se teme de întunecimile mele, găsi-va sub chiparoşii mei poteci de trandafiri înfloriţi.
Daca te temi de cineva, atunci pricina e ca l-ai lasat pe acest cineva sa aiba putere asupra ta.
Ciudat este ca omul adesea se teme tocmai de ceea ce spera.
Cei mai mari dusmani ai omului sunt teama si speranta.
Numai nebunii nu se tem de nimic.
Nu este nimic mai ingrozitor decat insasi teama.
Nimic nu inspaimanta mai mult pe oameni decat lucrurile pe care nu le inteleg.
Ma tem numai de cei pe care ii respect: de intelepti. De prosti rad si nu ma tem de ei.
(Cymbeline)
Una din urmarile fricii e si tulburarea simturilor, care face ca lucrurile sa-ti apara altfel de cum sunt.
Teama nu ne poate răni mai mult decât un vis.
Rationamentul omenirii este continut in intregime in aceasta fraza meschina: "Daca nu ma tem de tine, nu-mi pasa de tine."
(Articolul 330)
© CCC
Sa te temi de ceea ce nu se poate inlatura este o mare prostie.
Nu există decât o singură necesitate: ca lumea să existe. Cum se împacă individul cu ea are puțină importanță.
(Agnès Bernauer, 1852)
Mulți nu cred în nimic, dar se tem de orice.
© CCC
Teama este o tăcere a cunoaşterii.
E nevoie de mai mult curaj pentru a-ți schimba punctul de vedere decât pentru a-i rămâne credincios.
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.