Aș dori să știu cum se descurcă ea cu această empatie extraordinară. Mi-e teamă să mă atașez de cineva - uneori fug de o prietenie în devenire. Și mă întreb astăzi dacă, cu Nadia, nu am încercat să fug de o iubire în devenire. Teama asta viscerală de a depinde de cineva și care încă mă urmărește.
(Acrobații)
© CCC
Atunci cand teama nu vegheaza se intampla ceea ce era de temut.
© CCC
Sa te temi de ceea ce nu se poate inlatura este o mare prostie.
Una din urmarile fricii e si tulburarea simturilor, care face ca lucrurile sa-ti apara altfel de cum sunt.
Mult am gresi daca am crede ca autoritatea se stabileste mai curand prin violenta decat prin afectiune.
E bine-n fata sortii sa ma tin darz.
Astfel suntem: nemultumiti cu ce avem.
Rationamentul omenirii este continut in intregime in aceasta fraza meschina: "Daca nu ma tem de tine, nu-mi pasa de tine."
(Articolul 330)
© CCC
Cea mai mare teamă a mea: repetiția.
© CCC
Daca te temi de cineva, atunci pricina e ca l-ai lasat pe acest cineva sa aiba putere asupra ta.
Cei mai mari dusmani ai omului sunt teama si speranta.
Teme-te de cel care se teme de tine, chiar de-ar fi o musca si tu un elefant.
Sunt om si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain.
Ma tem numai de cei pe care ii respect: de intelepti. De prosti rad si nu ma tem de ei.
(Cymbeline)
Cata distanta de la un om la altul!
Acelasi lucru facut de doi insi nu poate iesi la fel.
Cine nu se teme de întunecimile mele, găsi-va sub chiparoşii mei poteci de trandafiri înfloriţi.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.