Mi-a plăcut totdeauna să mă uit la tablouri, și am făcut critici pentru tablouri, am făcut un studiu la televiziune despre Vermeer și alți pictori olandezi, am un studiu, un eseu critic despre Brâncuși, am prezentat pe Miró și pe alții. Dar nu eram în secretele lor, și nu știam, și nici nu mă gândeam cum să fac ca să le pătrund secretele, dar cum spuneam, adineaori am avut un gust pronunțat pentru pictură, cu atât mai pronunțat pentru pictură pentru că nu am cunoștință muzicală suficientă și muzica, oricât de paradoxal s-ar părea ce zic, e aproape de tăcere, e arta cea mai aproape de tăcere. Și pictura e și mai aproape de tăcere, fiindcă este tăcerea însăși, dar nu totdeauna.
De pildă, am fost la Amsterdam într-un muzeu și în sala de jos erau tablouri aproape monocrome, traversate de o linie subțire roșie, sau neagră, în relief. Și n-am priceput. Și când m-am urcat la primul etaj și-am văzut pe Rubens m-am înspăimântat. Ce gălăgie, ce gălăgie nemaipomenită! Deci și pictura poate să fie gălăgioasă. Când m-am dat jos, și-am văzut acei pictori care făceau pictură-tăcere, atunci am înțeles pictura lor și valoarea tăcerii în pictură. Pentru tăcere am ales pictura.
Pictorii au uitat peisajul marilor orase, adica colectia de maretii si frumuseti rezultand din importante aglomerari de oameni si de monumente, farmecul profund si complicat al unei capitale in varsta, imbatranite in gloria si in framantarile vietii.
Este un fapt curios că odată cu „Alice în Țara Oglinzilor” facultatea de a face ilustrații de carte s-a îndepărtat de mine... De atunci nu am mai făcut nimic în această direcţie.
(Viața și scrisorile lui Lewis Carroll de Stuart Dodgson Collingwood, 1898)
© CCC
Ei bine, îmi aleg subiectul miercuri seară; joi, mă gândesc cu atenție la el și îmi fac schița brută; vineri dimineața încep și mă țin de asta toată ziua, cu nasul aplecat spre blocul de desen.
© CCC
Un negustor de tablouri este un hoţ înregistrat la Registrul Comerțului.
(Măscăriciul / Le Guignolo)
© CCC
Trebuie să fii pictor ca să faci imagini, iar imaginile sunt cele care te fac să pictezi, dar asta e un secret.
© CCC
Inteligenta nu e o chestiune de diplome. Ea poate fi legata de acestea, dar nu e primul sau considerent.
© CCC
Pictura este un concert al ochilor.
Capătul lumii și capătul grădinii conțin aceeași cantitate de minuni.
© CCC
Cu ajutorul hârtiei de calc îmi transfer desenul pe lemn și desenez pe acesta.
© CCC
Am adunat florile câmpului într-o oală de lut şi le-am pus apă atât cât să nu moară iute. După ce au murit le-am înviat pe pânză şi au devenit nemuritoare.
Gelozia altor pictori a fost întotdeauna termometrul succesului meu.
(Jurnalul unui geniu)
© CCC
Pictura ne permite să privim lucrurile așa cum au fost odată contemplate, cu dragoste.
© CCC
Iubirea este iluminarea de fiecare data reinventata, de fiecare data pentru prima data.
(Cel foarte smerit)
© CCC
Am fost singur timp de doua mii de ani - timpul copilariei. Nimeni nu este responsabil de aceasta singuratate. Am baut liniste, m-am hranit cu cer albastru. Am așteptat. Intre mine si lume se afla un parapet pe care statea un inger de paza, tinand in mana stanga o floare de hortensie - un fel de bulgare albastru. In timpul acestor doua mii de ani de captivitate, am studiat cu atentie multe carti.
(Prizonier in leagan)
© CCC
Pictând apa, nu pictezi vântul care face valurile; pictând admirabil florile, nu pictezi parfumul.
Proverb chinez
© CCC
O raza de soare face cat toate cartile din lume.
© CCC
Ieşi în lumina soarelui şi fii fericit cu ceea ce vezi... Pictura este completă în distragerea atenţiei. Nu cunosc nimic care, fără a obosi corpul, să absoarbă mai complet mintea.
© CCC
Maci în cămașă roșie de mătase trec fluviul aerului.
© CCC
Cand iubesti pe cineva, ai intotdeauna ceva sa-i spui sau sa-i scrii, pana la sfarsitul timpurilor.
(Geai)
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.