Natura e inferioara omului, prapastia de viata zoologica si vegetala n-atinge niciodata tensiunea vietii umane. Este un om numai cine traieste ca om, numai printre oameni.
Nu poate fi neplacere in sfortarea pe care o faci spre a produce placere altora.
O insusire a omului superior e curiozitatea.
Viata e mereu lupta intre contrarii si nimeni nu este desavarsit, fiind insa pasibil de progres.
Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari.
Dilema criticului: sau ofensez autorul spunându-i adevărul, sau îl mint şi mă ofensez pe mine însumi.
Orice autocritică este o laudă ascunsă. Ne certăm pe noi înşine doar pentru a ne demonstra imparţialitatea.
Criticul trebuie sa fie un raportor al umanitatii, iar nu un reporter al realitatii.
Durerea morala modifica subtil conceptia noastra de viata.
E suficient să eclipsezi o carte cu note şi observaţii pentru a dobândi titlul de om de litere.
(Dunciada)
© CCC
Este foarte imprudent sa-i critici pe altii cand esti pe punctul de a te expune tu insuti criticii.
Putina durere este ca un toxic ce imunizeaza organismul impotriva otravirii.
Ceea ce pare dezordine in mine este zburdalnicie. Ceea ce pare scandal este avant, ceea ce pare agitatie, este de fapt viata.
Nimic nu intareste o virtute mai mult ca increderea.
Poți observa critica rău intenționată atunci când începe să vorbească despre poet și nu despre poem.
(ABC-ul lecturii)
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.