Ești un copil. Viitorul este scara pe care se urcă și mai este un etaj și iar un etaj și mereu un etaj și, apoi, apare acoperișul, se coboară scara, etaj după etaj, până la pivniță, și tu numești asta viitor.
Lumea de mâine nu poate exista fără morală, fără credinţă şi fără memorie. Cinismul, interesul îngust şi laşitatea nu trebuie să ne ocupe viaţa.
(Discursul Regelui in Parlament, 2011)
În zilele noastre se pune un accent aproape exclusiv pe studierea a ceea ce s-a întâmplat şi ceea ce s-a făcut. Mâine... cel puţin o treime din toate prelegerile şi lucrările practice ar trebui să se ocupe de activitatea ştiinţifică, tehnică, artistică şi filozofică consacrată progresului, prevederii crizelor şi soluţiilor posibile la aceste probleme viitoare.
Se cuvine sa rezistam prezentului si sa ne pregatim viitorul. Uniti intre noi, sa continuam efortul de a redeveni demni si respectati.
(Discursul Regelui in Parlament, 2011)
Ești un copil. Viitorul este scara pe care se urcă și mai este un etaj și iar un etaj și mereu un etaj și, apoi, apare acoperișul, se coboară scara, etaj după etaj, până la pivniță, și tu numești asta viitor.
(Creșterea apelor, 1960)