Adesea, cand suntem nefericiti, simtim cu mai intensa durere nenorocirea altora; in loc sa se disperseze si sa se destrame, dimpotriva, sentimentul creste si devine mai puternic, mai adanc, mai intens.
Nu de teama pedepsei sau a oprobriului public nu trebuie sa facem rau, ci din sentimentul datoriei si din vointa de a face binele.
Nu există în lume nimic mai greu decât sinceritatea şi nimic nu este mai uşor decât linguşirea.
Învăţaţi şi citiți. Citiți cărţi serioase. Viața va face restul.
Trebuie să iubeşti viaţa mai mult decât sensul vieţii.
Un om intreg isi jertfeste si viata cand socoteste ca e necesar.
Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali.
Dorinta, ca si nevoia, n-are oprelisti.
Dacă Dumnezeu nu există, totul este permis.
(Frații Karamazov)
© CCC
Este o mare deosebire intre cel ce nu vrea si cel ce nu stie sa faca rau.
Durerea adanca tace si se ascunde.
Niciodata nu savarsim atat de deplin si cu atata avant raul ca atunci cand il infaptuim intemeindu-ne pe constiinta.
Nu putem face unei persoane nimic mai rău decât de a ne ocupa în mod exclusiv de ea.
A considera Raul drept opusul Virtutii inseamna sa-l onorezi prea mult.
© CCC
…Raul isi are in lume compensatiile lui…poti sa te refaci din nenorociri si…in primejdii nu-ti rupi intotdeauna gatul...
Daca pentru rau vom plati cu bine, atunci cu ce vom plati pentru bine? Daca si pentru una si pentru alta rasplata-i aceeasi, atunci de ce sa fie oamenii buni?
Cei răi, un bine-a-l prețui nu știu decât când nu-l mai au.
Eroismul e mai presus de orice fericire, fiindca insusi faptul de a fi capabil de eroism este o fericire.
Cea mai subtila viclenie e sa te comporti simplu si firesc.
Natura e oglinda cea mai limpede, e destul sa privesti in ea!
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.