Te apuca groaza cand cantaresti la rece tot ceea ce sta in calea pacificarii oamenilor. Cate veacuri vor mai trebui sa treaca pana cand evolutia morala va eradica din omenire intoleranta instinctiva, respectul innascut pentru forta brutala, placerea asta fanatica a animalului de a triumfa prin violenta, de a-si impune prin violenta felul lui de a simti, de a trai, celor mai slabi, care nu simt, care nu traiesc ca el?
Pacea sigură e mai bună decât victoria sperată.
(Istoria Romei)
© CCC
Politica imi apare ca o coordonare a stiintelor existente, din care va trebui sa izvorasca o stiinta noua: stiinta pacii.
Pacea, dacă va exista vreodată, nu se va baza pe frica de război, ci pe dragostea pentru pace. Nu va fi abținerea de la un act, ci venirea unei stări de spirit.
(Aripile războiului)
© CCC
Orice om trebuie sa caute pacea atat timp cat are speranta de a o obtine.
Pacea nu poate veni decât ca o consecință a iluminării umanității.
Nu este suficient sa vorbesti despre pace; trebuie sa crezi in ea. Si nu este suficient sa crezi in ea; trebuie sa faci eforturi pentru a o obtine.
În momentele de mare entuziasm, mi se pare că nimeni în lume nu a făcut vreodată ceva atât de frumos și de important.
© CCC
Nimic mai frumos decât pacea nu îi este dat omului să cunoască; mai bine o pace decât nenumărate triumfuri.
© CCC
Când casa unui om este plină de câini sălbatici, trebuie să caute pacea în altă parte.
(Ținutul chinezesc)
© CCC
Pacea interioară se află în fiecare dintre noi.
© CCC
La baza oricarei dorinte de pace exista urmatorul postulat: credinta in progresul moral al omului.