Când te simţi lovit, apăsat de viaţă, trebuie mai ales atunci să-ţi îndrepţi ochii spre zona solară a speciei: să asculţi muzică, să reciteşti o poezie, să te uiţi la un tablou. Dintr-o dată, simţi cum, de la nivelul râmei, fiinţa ta se ridică pe verticala piscului.
Nu exista nici o fiinta umana atat de solid fortificata incat sa nu gasesti un loc de patrundere spre ea, daca esti destul de inteligent si iscusit.
Adesea, cand suntem nefericiti, simtim cu mai intensa durere nenorocirea altora; in loc sa se disperseze si sa se destrame, dimpotriva, sentimentul creste si devine mai puternic, mai adanc, mai intens.
Destinul trebuie sa-l modelezi.
Orice om e mai putin nefericit cand poate sa-si deschida inima.
In neputinta, omul isi descopera adevarata forta.
Cel mai nefericit dintre toti este cel care nu mai iubeste si nu poate uita ca a iubit.
(Resemnare)
© CCC
Mangaierea nefericitilor este sa aiba tovarasi in suferinta.
Toate nedreptatile si suferintele de pe lume vin din faptul ca experienta nu poate fi transmisa — cel mult poate fi comunicata. Intre suferintele ce-ti sunt rezervate si ceea ce poti suporta se intinde intreaga cale a experientei, pe care omul nu o poate strabate decat de unul singur.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.